Ekonomi

Petrolde tüm dikkatler OPEC+ toplantısında

Brent Cuma günü yüzde 4’ten fazla yükseldikten sonra varil başına 81 doların üzerine çıktı. ABD ham petrolü de dalgalı bir seyir yaşadıktan sonra 76 doların üzerinde işlem gördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, yeni yıla girerken küresel ham piyasayı gözden geçirmek ve öncelikleri belirlemek üzere hafta sonu bir araya gelmesi planlanıyor. Dört haftadır yaşanan kayıpların ardından yıl başından bu yana fiyatlarda yaşanan düşüş nedeniyle arz kısıtlamalarının uzatılacağı yönünde spekülasyonlar var.

ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Suudi Arabistan ve Rusya’nın ek gönüllü kesintileri 2024 başlarına devretmesini beklemeye devam ediyoruz. Ancak daha geniş OPEC+ grubunun daha fazla kesinti yapıp yapmayacağı daha az açık” dedi.

İsrail-Hamas savaşının yarattığı savaş riski priminin büyük ölçüde azalması ve OPEC+ dışı ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere güçlü arzlara ilişkin endişelerin artması nedeniyle ham petrol geçtiğimiz ay olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kaldı.

Ham petrol, zayıf ABD dolarından ek bir olumsuz etki aldı. Bloomberg’in dolar göstergesi yüzde 0,2 düşerek Ağustos sonundan bu yana en düşük kapanışına doğru ilerledi. Bu, emtiayı çoğu denizaşırı alıcı için daha çekici hale getiriyor.

Bu arada Orta Doğu’da, Japonya’dan kiralanan bir geminin İran destekli Husi isyancılar tarafından Kızıldeniz’de ele geçirilmesinin ardından nakliye riskleri ön plana çıktı. Tokyo merkezli Nippon Yusen, bir araç taşıyıcısı olan Galaxy Leader’ın Pazar günü su yolunun güney kesiminde kaçırıldığını söyledi.

haberorhangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu