Ekonomi

Çin’de hizmet sektörü faaliyeti daralıyor

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ağustos ayında aylık 2,3 puan düşüşle 51,8’e geriledi. Endeks 50 puanın üzerinde seyretmesine rağmen hizmet ihracatındaki daralma nedeniyle yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ağustos ayında hizmetlere yönelik genel talepteki artışa rağmen, zayıf dış talep nedeniyle yeni ihracat talepleri azalarak daralmaya girmiştir.

Sektörde iş kapasitesi ve istihdam artarken, düşük enflasyon nedeniyle fiyatlar sakin kaldı. Kovid-19 kısıtlamalarının etkisiyle 2022 yılının son 4 ayında 50’nin altında seyreden endeks, bu yıl Ocak’ta 52,9, Şubat’ta 55, Mart’ta 57,8, Nisan’da 56,4, 57,1 ile yeniden büyüme eşiğinin üzerine çıktı. Mayıs’ta, 1 Haziran’da. Temmuz ayında 53,9 ve 54,1 ile genişleme trendini sürdürdü.

Piyasa veri hizmetleri şirketi IHS Markit’in Çin’de hizmet bölümünde faaliyet gösteren 400’den fazla firmanın satın alma yöneticilerine gönderdiği anket sonuçlarına göre hazırlanan endeks, ekonomik aktivitenin barometresi olarak görülüyor. sektör.

İmalat sektöründe toparlanma hâlâ kırılgan

Caixin’in 1 Eylül’de açıkladığı imalat sanayi PMI endeksi Temmuz’daki 49,5’ten Ağustos’ta 51’e yükselerek Şubat ayından bu yana ilk kez büyüme eşiğini aştı.

Daha çok sanayi kuruluşunun yer aldığı Ulusal İstatistik Bürosu’nun (UIB) imalat sanayi PMI endeksi 49,7 ile 4 aylık daralma eğiliminin devam ettiğine işaret etti.

UİB’in imalat dışı PMI endeksi 0,5 puan azalarak 51’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu